Trening aerobowy na siłowni a siłownie zewnętrzne
Mamy wiosnę, słoneczko dodaje otuchy i aż się chce wyjść na świeże powietrze! Dla tych, dla których niskie temperatury były wymówką, by chronić się w domowych pieleszach nadszedł czas na konfrontację z rzeczywistością 🙂 To jak to jest – chcesz ćwiczyć dla zdrowia czy nie? Siłownie zewnętrzne czekają!
Trening aerobowy na siłowni zewnętrznej
Siłownie zewnętrzne umożliwiają trening aerobowy, czyli taki, który jest dla większości z nas najlepszy! Co to znaczy? Najlepiej odpowiedzą na to specjaliści:
„Treningi aerobowe (tlenowe) – nazwa od sposobu, w jaki organizm pozyskuje energię. W trakcie wykonywania ćwiczeń energia pozyskiwana jest w procesach spalania tlenowego. Podczas ćwiczeń tlenowych krew jest w stanie dostarczyć odpowiednio dużo tlenu do mięśni, aby wystarczyło go do produkcji energii. A dzięki temu mogą one pozyskiwać energię ze spalania takich związków jak tłuszcze czy białka. Dlatego też ten rodzaj treningu będzie najlepszym dla tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy.” (http://trening-fitness.pl/trening-na-swiezym-powietrzu/treningi-aerobowe-cz,456#more-456).
- W treningu aerobowym na siłowni tętno nie może być zbyt wysokie, bo serce pracuje wówczas zbyt intensywnie.
- By uzyskać efekty, trzeba jednak pracy, dlatego musimy nieco się napracować. Podaje się, że najefektywniejsze tętno dla ćwiczeń aerobowych to od 55% do 85% maksymalnego tętna.
Siłownia zewnętrzna a ćwiczenia aerobowe
Siłownia zewnętrzna to świetny pomysł na wiosenny rozruch! Poziom naszej aktywności powinien jednak zależeć od tego, jaki jest nasz poziom zaawansowania i jakie są cele, które przed sobą stawiamy:
– początkujący powinni zacząć od dolnego progu i wraz ze wzrostem wydajności mogą trenować coraz intensywniej;
– osoby pragnące schudnąć powinny ćwiczyć bez dużego wysiłku, ale przez dłuższy czas (40-90 min);
– dla tych, którzy pragną zwiększenia wydolności i wzmocnienia układu krwionośnego, właściwy jest bardziej intensywny trening.
Profesjonalne siłownie zewnętrzne umożliwiają różnorodne formy ruchu, co jest bardzo korzystne dla osób, które szybko nudzą się ćwicząc na jednego typu urządzeniu. Poza tym ruch na świeżym powietrzu, szczególnie po zimowej przerwie, może być błogosławieństwem dla naszego układu nerwowego!
Siłownia zewnętrzna jako sposób na walkę ze stresem
Wraz z dopływem endorfin (tzw. hormonów szczęścia, które uwalniane są podczas wysiłku fizycznego) do mózgu nasze samopoczucie będzie się poprawiało! Dodatkowa dawka tlenu podczas ćwiczeń aerobowych na siłowni zewnętrznej także niesie same pozytywne reakcje ze strony naszych organizmów.
By nie być gołosłownym, po raz kolejny odwołam się do opinii ekspertów:
„Aż 50% osób zbadanych przez Harris Interactive, prowadzących zdrowy tryb życia wskazało aktywność fizyczną na świeżym powietrzu jako podstawową formę ćwiczeń, pomagającą im dbać o zdrowie. 90% badanych stwierdziło, że aktywność ruchowa na świeżym powietrzu pomaga im obniżyć poziom stresu, natomiast 79% osób uznaje rodzinne zabawy na powietrzu za wzmacniające więzy. Natomiast ostatnie badania przeprowadzone przez grupę australijskich naukowców wskazują na pozytywne działanie promieni słonecznych na zmniejszenie wady wzroku. Każda ilość czasu spędzona wśród zieleni jest więc bezcenna dla zdrowia psychicznego” (http://www.netporady.pl/artykuly/zdrowie-i-uroda/plusy-i-minusy-ruchu-na-swiezym-powietrzu/).
Nie pozostaje nic innego, tylko dobrze rozejrzeć się w swojej okolicy w poszukiwaniu siłowni zewnętrznych. W Polsce wciąż jest ich zbyt mało, ale na szczęście powoli się to zmienia!