Jedzmy z głową :)
Stres jest czynnikiem, który często mobilizuje nas do działania, pozwala szybko zareagować w sytuacji kryzysowej, sprawia, że czujemy nagły przypływ energii. Niestety gdy stres staje się nadmierny lub trwa zbyt długo ma bardzo negatywny wpływ na naszą kondycję zarówno psychiczną jak i fizyczną. Prowadzi do apatii, stanów depresyjnych, bezsenności, migren. Stajemy się bardziej podatni na wszelkiego rodzaju infekcje. Pojawiają się problemy ze skórą, wypadają nam włosy. Taki stan w dłuższym okresie czasu powoduje wyczerpanie organizmu. Jak do tego nie dopuścić? Najprościej byłoby wystrzegać się w naszym życiu sytuacji stresujących, ale to w dzisiejszych czasach byłoby raczej trudne do osiągnięcia.
Pisałem już, że dobrym sposobem radzenia sobie z codziennym stresem jest bycie aktywnym fizycznie. Uprawiania sportu, czy ćwiczenia fizyczne w siłowni pod chmurką. Regularna gimnastyka połączona ze spacerem do pobliskiego parku (coraz częściej można znaleźć tam siłownie zewnętrzne) pomaga uodpornić się na stres przy okazji dostarczając nam zastrzyk pozytywnej energii.
Dobrym sposobem by taki stan ducha podtrzymać jest odpowiednia dieta. Musimy sobie uświadomić, że stres jest zjawiskiem biologicznym – to odpowiedź naszego organizmu na zbyt duże wyzwania jakie przed nim stawiamy. Nasza dieta powinna być tak skomponowana by podnosić poziom hormonu szczęścia czyli serotoniny.Oto kilka wskazówek co jeść a czego unikać w naszej diecie:
- Należy zadbać o to by wyeliminować z naszego jadłospisu lub choćby ograniczyć spożycie produktów ciężkostrawnych np. tłustych gatunków mięs i wędlin, dań typu fast-food a także słodyczy. Mogą one nie tylko nasilać objawy stresu ale także przyczyniają się do groźnych chorób serca i miażdżycy.
- Kawa, zawarta w niej kofeina, ma bardzo niekorzystny wpływ na nasz układ nerwowy. Jej nadmierne spożycie wywołuje w nas stan nadmiernego pobudzenia i niepokoju, które tylko potęgują towarzyszący nam stres. Kawa ogranicza przyswajanie przez nasz organizm witamin z grupy B i C a także minerałów typu magnez i cynk, które mają zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy.
- Produkty, które powinniśmy spożywać mają nie tylko wpłynąć na poprawę nastroju, ale przede wszystkim, mają dostarczyć nam energii. Ważne jest by nasza dieta była bogata w witaminy i składniki mineralne.
- Jedzmy jak najwięcej owoców i warzyw. Banany, cytrusy, ziemniaki, buraki, rośliny strączkowe z uwagi na zawarte w nich minerały (potas, jod, magnez) i witaminy (C, PP, B) nie tylko poprawią nam nastrój, ale także obniżą ciśnienie i będą regulować pracę serca i układu nerwowego.
- Doskonałym antydepresantem są także bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe ryby morskie.
- Kasza gryczana powinna na stale zawitać na naszym stole. Dostarczy nam krzem, fosfor oraz witaminy z grupy B.
- Nastrój skutecznie poprawi nam też kostka gorzkiej czekolady czy garść orzechów, źródło selenu, magnezu, potasu i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Ważnym czynnikiem w walce ze stresem będzie również unikanie używek, po które często sięgamy w chwilach wzmożonego napięcia nerwowego. Niestety, uspokajające działanie papierosów i alkoholu jest tylko pozorne, a na dłuższą metę przynoszą nam więcej szkody niż pożytku.
Starajmy się zachować w życiu równowagę, rozważnie się odżywiajmy, nie zapominajmy o zbawienny działaniu aktywności fizycznej, wówczas z pewnością poradzimy sobie w niejednej stresującej sytuacji.
autor: Paweł Antkowiak