Dlaczego warto zachęcać dziecko do zabaw na świeżym powietrzu?
Nasze codzienne obowiązki wymagają od nas byśmy większą część dnia spędzali w zamkniętych pomieszczeniach przeważnie przy biurku. Szkoła, czas studiów czy wreszcie praca sprawiają, że jako gatunek – homo sapiens z pozycji wyprostowanej skłaniamy się ku pozycji siedzącej. 🙂
Dlatego wspólny spacer z dzieckiem, do którego ostatnio namawiałem Was ma tak wiele obopólnych korzyści. Poza oczywistym i nie dającym się przecenić dotlenieniem organizmu, spacer, to również okazja by rozruszać nasze ciało i umacniać więź z własnym dzieckiem.
Park to miejsce idealne do lekkich ćwiczeń, które z pewnością nikomu nie zaszkodzą. W parkach coraz częściej znaleźć można place zabaw, którym towarzyszą siłownie zewnętrzne. Są to miejsca rekreacji pomyślane, tak by zarówno dzieci jak i dorośli mogli razem spędzić aktywnie czas. W czasie gdy dzieci bawią się z rówieśnikami na placu zabaw my mamy chwilę by poćwiczyć na urządzeniach do fitnessu. Urządzenie te z reguły wyposażone są w dokładne instrukcje jak powinniśmy z nich korzystać i przede wszystkim jak intensywny powinien to być trening (zwłaszcza gdy jesteśmy początkujący w tej materii).
Dobrym pomysłem podczas wycieczki do parku mogą być wspólne ćwiczenia z dzieckiem. Pozwólmy mu by to ono było instruktorem, by pokazało nam zestaw ćwiczeń, które poznało w przedszkolu. Sprawi mu to z pewnością mnóstwo radości a przy okazji będzie rozwijało ruchowo. Pamiętajmy, że ma to być przede wszystkim zabawa i przyjemność a nie trening. Ćwiczenia powinny być zróżnicowane: nie mogą być za trudne – dziecko zniechęci się, ani zbyt łatwe – znudzi się szybko. Ćwiczenia można przeplatać zabawą na placu zabaw. Można wykorzystać znajdujące się tam urządzenia – drążki czy równoważnie by pomóc dziecku doskonalić jego zdolności motoryczne.
Place zabaw stymulują rozwój psychomotoryczny
Plac zabaw to dobre miejsce by np. przełamać lęk wysokości malucha. W trakcie zabawy z rówieśnikami, gdy zobaczy, że inni nie boją się wspiąć na to, czy tamto urządzenie, może pokonać swój strach, zwłaszcza, gdy będzie świadome, że jesteśmy tuż obok, że w każdej chwili przyjdziemy mu z pomocą.
Ruch na świeżym powietrzu nie tylko pomaga zapobiegać kłopotom, których źródłem jest siedzący tryb życia. U dzieci w wieku przedszkolnym aktywność fizyczna pobudza także dojrzewanie układu nerwowego i układu krążenia a także reguluje i poprawia wydolność układu oddechowego.
Ruch jest także istotnym czynnikiem pobudzającym rozwój psychiczny naszych pociech. Podczas spaceru i szaleństw na placu zabaw dzieci wspólnie poznają świat, uczą się od siebie nawzajem, zdobywają bezcenną dla życia w społeczeństwie umiejętność – współdziałania w grupie. Żaden program telewizyjny ani gra komputerowa nie dostarczą im tego typu doświadczeń.
autor: Paweł Antkowiak