Jak sprawić, by drewniany plac zabaw służył nam przez wiele lat?
BEZPIECZEŃSTWO – to słowo wciąż jak mantrę powtarzam, ale ten aspekt powinien być dla nas wszystkich najważniejszy – dla producentów, wykonawców, inwestorów i administratorów.
Decydując się na inwestycję w plac zabaw należy brać pod uwagę konieczność jego regularnej kontroli i konserwacji. Dotyczy to tak samo metalowych jak i drewnianych placów zabaw.
Odpowiednia konserwacja placu zabaw zdecydowanie przedłuży jego żywotność, więc nie warto na tym oszczędzać. Prewencja się opłaca – wielu i to w różnych dziedzinach już się o tym przekonało.
Kiedy konserwować plac zabaw?
Każdego roku po zimie, należy plac zabaw oczyścić. Pozwoli to lepiej dostrzec ewentualne usterki, oszacować w jakiej kondycji urządzenia zabawowe przetrwały ten niekorzystny dla siebie czas. Kiedy jakiś element wymaga wymiany nie wolno zwlekać, bo takie działanie pozwoli zminimalizować ryzyko związane z wypadkiem na placu zabaw spowodowanym wadliwym urządzeniem.
Lepiej jest przeprowadzać niezbędne zabiegi kiedy tylko zauważymy problem, bo zazwyczaj jest to działanie tańsze, niż pozostawianie „na później”.
Nie wspominając już o odpowiedzialności za bawiące się na placu dzieci…
Jest pełnia lata, a ja mówię o konserwacji po zimie. .. No tak, bo trzeba pamiętać, że budując plac zabaw decydujemy się o niego przez kolejne lata dbać. A budujemy latem wiele takich obiektów, więc uwaga należy do tych „zawsze aktualnych” ☺
Ponadto nie wolno zapominać, że konserwacja placu zabaw po okresie zimowym jest elementem obowiązkowym, natomiast nie raz zdarza się, że prace remontowe trzeba wykonywać w pełni sezonu, więc warto wiedzieć na co jeszcze przy okazji zwracać uwagę…
O ważnych elementach związanych z przedłużeniem życia drewnianym placom zabaw mówiłem też w moim ostatnim videoblogu, zapraszam .