Plac zabaw w upalne dni - o czym musimy pamiętać?

Oczywiście – o wodzie!  Pamiętajmy, że kiedy jest ciepło koniecznie trzeba uzupełniać niedobory płynów w organizmie dziecka. I woda nadaje się do tego najlepiej! Koniecznie weź ją na plac zabaw! 

Trudno sobie wyobrazić wyprawę na plac zabaw w upalny letni dzień bez zabezpieczenia dziecka w napoje, nam – dorosłym – też lepiej przygotować butelkę wody na taki spacer ☺

Woda czy soki owocowe? Co wziąć na plac zabaw?

Wielu rodziców decydując się na jakiś napój dla dziecka wybiera sok owocowy. Tymczasem niekoniecznie jest to wybór najlepszy. Warto sprawdzić, czy dany napój nie jest przepełniony cukrem, którego nadmiar rzecz jasna jest szkodliwy! 

Czytałem ostatnio, że naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wiążą codzienne picie słodkich lemoniad    i słodzonych soków z podwyższonym ciśnieniem krwi. Z kolei magazyn Consumer Reports  w grudniu 2011 r.  informował o nadmiarze arsenu (toksycznego pierwiastka) zawartego w sokach winogronowych i jabłkowych. W ślad za tym szedł apel  do rodziców, by nie podawali dzieciom poniżej szóstego miesiąca życia żadnych soków, natomiast powyżej szóstego miesiąca życia do sześciu lat – ograniczali ilość soku do maksymalnie 180ml dziennie.  

Czy soki owocowe są szkodliwe? 

Nie sądzę! Nie można jednak wypijać ich nieograniczone ilości, warto też decydować się na zakup sprawdzonych soczków od odpowiedzialnych producentów. No i - czytać etykiety.  Znajdziemy tam informację dotycząca zawartego w soku cukru. Patrzmy na liczby: 10g cukru na 100 ml soku, oznacza prawie dwie łyżeczki cukru w tak małej ilości płynu. 

Wybierajmy więc mądrze, czym poimy nasze pociechy, nie tylko wówczas, gdy idziemy na plac zabaw!

Jeśli chcemy podać dziecku sok to niewątpliwie najlepiej, jeśli przygotujemy taki sok samodzielnie ze świeżych owoców!

Dietetycy podkreślają jednak, że soczki owocowe powinny stanowić uzupełnienie diety, a podstawowym napojem dla dziecka, jedynym, który można pić bez ograniczeń – jest woda!

Nie zawsze dzieci chcą ją pić, zwłaszcza jeżeli miesiącami była podawana im słodzona herbatka czy słodzony sok,  ale jak twierdzą specjaliści - kiedy dziecko jest spragnione to pije! Jeśli natomiast domaga się napojów słodkich, to znaczy, że albo jest to kwestia nawyku żywieniowego, który można  i należy zmienić, albo ma niedobory cukru. Te jednak lepiej uzupełniać w inny sposób, a malucha przyzwyczajać do picia wody.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Już sam pobyt na ulubionym placu zabaw jest doskonałą zachęta! 

Jeśli dziecko kojarzy spożywanie wody z czymś miłym, to bardzo dobrze ;-) A czyż zabawa nie jest właśnie najlepszą okazją, by wprowadzać dobre nawyki? Oczywiście, że jest!

Dlatego - NA PLAC ZABAW – zabierajcie dziecku WODĘ do picia !

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies? OK