Plac zabaw rozwija! Dlaczego sprawne rączki to mądra główka?

Lato, piasek i … plac zabaw!

Piasek i lato - gdy widzimy te słowa natychmiast wyobrażamy sobie morze… tymczasem ja chciałbym tym razem opowiedzieć o piaskownicy ☺ 

Choć kalendarzowo mamy jeszcze wiosnę, pogoda w  większości kraju jest godna upalnego lata, nic więc dziwnego, że place zabaw pełne są bawiących się dzieci. Nie trudno też zauważyć, że intensywne życie towarzyskie toczy się tu najczęściej w piaskownicy. 

Piasek wciąga nas…

… na szczęście nie dosłownie, ale faktem jest, że dzieci godzinami potrafią budować zamki, stawiać babki z piasku, czy kopać tunele. Pamiętajmy, że wybierając się na plac zabaw, na którym znajduje się piaskownica, warto zabrać ze sobą odpowiednie narzędzia do pracy. Urozmaicą one zabawę, będą pretekstem do rozmów z innymi i dadzą więcej możliwości twórczych.

czerwiec_blog_2

Piaskownica to pierwsza szkoła życia.

Nie ma w tym przesady, bo dzieci w piaskownicy uczą się nawiązywania kontaktów z innymi i współpracy. To również miejsce dziecięcych konfliktów i sypania piaskiem po oczach. Ot, samo życie.

Możliwość wchodzenia w różne interakcje z innymi dziećmi jest jednak bezcenną nauką, ponadto w piaskownicy bawią się dzieci w różnym wieku, co dodatkowo wzmacnia ten efekt.

Dlaczego piasek wpływa na rozwój kreatywności?

Piaskownica jest bardzo ważnym elementem placu zabaw nie tylko ze względu na jej społeczne znaczenie, ale również z powodu - piasku! Tak, dokładnie o piasek chodzi, bo jest on idealnym materiałem twórczym:

  • piasek można dowolnie kształtować za pomocą narzędzi i własnych rączek co rozwija kreatywność dziecka
  • zabawa w piasku to doskonały trening sprawności manualnych - np. precyzji ruchów podczas budowy zamku z piasku
  • wreszcie - zabawa w piaskownicy wpływa na inteligencję.

Dowiedziono bowiem, że „sprawne rączki to mądra główka”. Zgodnie z teorią integracji sensorycznej, te zabawy, które wymagają różnorodnych czynności manualnych powodują powstawanie nowych połączeń między neuronami, a to z kolei wprost wpływa na rozwój mózgu. Chciałbym zacytować fragment publikacji Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej: „Integracja sensoryczna jest procesem, dzięki któremu mózg otrzymując informację ze wszystkich systemów zmysłowych dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami. Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia (…). Nierozwinięcie określonych umiejętności w kolejnych stadiach rozwoju powoduje powstawanie trudności w funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka.”

Warto skorzystać z tak miłego sposobu na rozwijanie naszego dziecka jakim jest zabawa w piaskownicy na placu zabaw ☺.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies? OK