Dlaczego każdy plac zabaw z drewna jest inny?

Plac zabaw - to dla mnie przede wszystkim drewno !

Oczywiście plac zabaw to więcej niż sam materiał..., ale ... Żaden plac zabaw, który wykonaliśmy nie powstałby bez drewna!

Dlatego wszystko co związane jest z drewnem budzi moje zainteresowanie..., np.: „Zespół amerykańskich naukowców, którymi kierował David Lentz, paleobotanik z University of Cincinnati, przedstawił hipotezę, z której wynika, że przyczyną upadku cywilizacji Majów był... brak drewna. A w zasadzie brak drewna odpowiedniej jakości.” (źródło: NewScientis, oprac. dja)

Taką informację znalazłem na jednym z portali i zdałem sobie sprawę z tego, jak kolosalne znaczenie w naszej cywilizacji odgrywało i odgrywa drewno. Począwszy od najstarszego chyba zastosowania – na opał, poprzez pierwsze koło, które powstało w Mezopotamii już około 3500 lat p.n.e., aż po dzisiejsze bardzo różnorodne zastosowania drewna. Także w mojej dziedzinie. Tam gdzie powstaje każdy nowy plac zabaw. 

Drewno to fundament cywilizacji? Nie wiem, ale, by powstał drewniany plac zabaw - jest niezbędne!

Chciałbym tu zwrócić uwagę, że specjaliści zajmujący się drewnem doskonale wiedzą, że „słowem – kluczem”, jak w przypadku wspomnianych tu Majów,  jest JAKOŚĆ. 

czerwiec_blog_7

To ważna wskazówka dla wszystkich inwestorów i osób decydujących o tym, kto wykona plac zabaw z drewna. 

Plac zabaw musi wyróżniać się jakością!

Bo drewno drewnu nie jest równe. Dla przykładu: najlżejszym użytkowym gatunkiem drewna na świecie jest balsa posiadająca masę w granicach 40-200 kg/m³. Masa balsy porównywalna jest do niektórych rodzajów styropianu, którego metr sześcienny waży 10-40 kg. Natomiast najcięższym użytkowym gatunkiem drewna jest gwajak, którego masa sięga 1250 kg/m³. Masa powyżej 1000 kg/ m³ oznacza, że drewno wrzucone do wody tonie. Wykorzystuje się go do wytwarzania ciężkich kul, a także baili – elementów bramki do gry w krykieta, z tego drewna powstaje też materiał łożyskowy w połączeniach mechanicznych (np. mechanicznych maszynach do szycia) lub okrętowych łożyskach wału napędowego śruby, np. na okrętach  podwodnych. (źródło: Wirtualne Laboratorium Interaktywnego Nauczania)

Ponieważ poszczególne drewna mogą tak bardzo się między sobą różnić, zasadne wydaje się pytanie o to, z jakiego drewna producent produkuje swoje place zabaw. Bo to rzeczywiście ma znaczenie. 

Drewno na plac zabaw powinno być wytrzymałe! Pochodzenie ma znaczenie!

Na jakość drewna ma wpływ wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest jego pochodzenie. Warunki klimatyczne, w których rosły drzewa, które następnie przerobiono na surowiec do konstrukcji placów zabaw dla dzieci, bezpośrednio wpływają na jego trwałość i wytrzymałość. 

Warto ten czynnik uwzględnić podejmując decyzje w sprawie tego typu inwestycji jak plac zabaw.

Wszystkich, których to zagadnienie zainteresowało serdecznie zapraszam na mojego videobloga, w którym opowiadam o drewnie, na którym my pracujemy, o jego pochodzeniu i przetwarzaniu, czyli: między tajgą a placem zabaw

 

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies? OK